logo
SZOMBATHELYIEVANGÉLIKUS EGYHÁZKÖZSÉG

Gyülekezeti kirándulás

Pünkösd vasárnapját megelőző szombaton már hagyományosan gyülekezeti kirándulásra mentek a szombathelyi evangélikusok.

Hosszú évek hagyománya, hogy a Szombathelyi Evangélikus gyülekezet tagjainak egy csoportja, élén a vezető lelkésszel, -Gregersen-Labossa György lelkész úrral-, gyülekezet és közösségépítő célzattal kirándulni megy. Az elmúlt néhány évben a Trianon által elcsatolt magyarlakta területeket, Burgenlandot, Muravidéket látogattuk meg.

Idén 2016-ban 45 fővel a Felvidék egy részére, Csallóközbe kirándultunk. Mielőtt még átmentünk volna a Dunán a mai Szlovákia területére, Lébényt ejtettük útba. A település már a rómaiak idejében is lakott volt, melynek számos nyomát megtalálták. A kisvárosban található egy az 1200-as évek elején épült románkori templom, ami hasonlatos mint Ják temploma, csak valamivel kisebb és nem olyan díszes. A római katolikus templom után a településen élő evangélikus gyülekezetet látogattuk meg. Koháry Ferenc lelkész úr rövid áhítata után beszélt a gyülekezet életéről, történetéről. Lébényi hittestvéreink a gyülekezet közösségi termeiben tízóraival vendégelték meg utazó csapatunkat. Győr-Vámosszabadi után az 1990-es évek végéről a híradásokból elhíresült Bős/Gabcikovó-i víztározót és vízierőművet néztük meg. A tengernyi víztározó monumentális látvány, a hajózási zsilipek pedig érdekes, térségünkben nem látható élményt nyújtottak.

Utunk következő állomása, a térség legjelentősebb városa Dunaszerdahely volt. Szakavatott vezető segítségével megismerhettük a város múltját, jelenét és látnivalóit. Megállapíthattuk, hogy a letűnt szocializmus szomorú emlékei, a panelrengeteg házai ott is épp úgy megtalálhatóak, mint szűkebb pátriánkban. Következő állomásunk Nagymegyer, ez a mintegy 8600 fős kisváros volt. A város nevezetességeit bemutató Varga László tanár úr, helytörténész elmondta, hogy a lakosság mintegy 75%-a még ma is magyarnak vallja magát. Elgondolkodtató azonban, hogy 10 évvel ezelőtt ez az arány 86%-os volt. Nagymegyer először Mátyás királyunk emlékéről lett nevezetes, itt gyűjtött Bartók Béla népdalokat és itt is állítottak emlékművet az 1945-ben kitoloncolt, kitelepített magyarok emlékére. Mai napjait jelentősen meghatározza az a környéken itt is megtalálható termálvíz kincs, amire fürdő, vendéglátás és számos szálláshely épült.

A szép és tartalmas nap után kissé megfáradva, de élményekben gazdagon tértünk haza Szombathelyre.

Ezzel a nappal is tartalmasan feltöltődve készülhettünk az Egyház születésének ünnepére, Pünkösd vasárnapjára.

Hegedüs László gondnok

Dominó Trans
Bethlen Alap
Nyitott ajtók
Cholnoky Kalendárium
Evangélikus Szeretetszolgálatért Alapítvány
Reményik
Szombathely Diakóniai Központ
Evangélikus Diakónia Magyarország
Evangelikus.hu
YS